پشتیبانی سایت 09029068124

اگر بخواهیم در خصوص دنیای وب استعاره ای به کار ببریم، کوه یخ شناور مثال بسیار خوبی است. قله بیرون از آب این کوه یخ نشان دهنده وب سطحی است که هر روز با آن سر و کار داریم مانند بازدید از یک سایت خبری، سایت بیمه، سایت دیجی کالا و غیره که به راحتی با جستجو در Google قابل دسترسی هستند.

اما وب پنهان و وب تاریک (که بخش بسیار خطرناک وب پنهان است)، بخش های عمیق و زیر سطح آب این کوه یخی هستند که به صورت معمول از دید ما پنهان هستند و به راحتی قابل دسترسی نیستند زیرا آدرس محتواهای وب پنهان توسط موتورهای جستجوی رایج مانند Google ایندکس و ثبت نمی شوند و برای دستیابی به آنها باید از ابزارها و شبکه‌های ناشناس همچون Tor ،I2P ،Freenetو Riffle استفاده نمود. در تصویر زیر مرورگر تور را ملاحظه می کنید:

مرورگر تور

درباره اندازه بخش‌های سطحی، پنهان و تاریک وب هیچ آمار دقیقی وجود ندارد با این حال اغلب به آماری ارجاع داده می‌شود که بنابر آن، محتوای وب را می‌توان به این ترتیب دسته بندی کرد: ۴% وب سطحی، ۹۵% وب عمیق و ۱% وب تاریک.

 

 

تفاوت وب پنهان (Deep Web) و وب تاریک (Dark Web) چیست؟

اغلب افراد وب پنهان و وب تاریک را با هم یکسان می دانند در صورتیکه با هم تفاوت دارند. وب پنهان به آن بخش از محتوای وب گفته می شود که به دلایل متعددی از قبیل امنیتی، اقتصادی و… از دید کاربران پنهان هستند و ذاتاً مجرمانه نیستند. این محتوا شامل: پایگاه های داده شرکت ها، مراکز دولتی، نظامی، پروفایل های خصوصی شبکه‌های اجتماعی، همچنین برخی خدماتی که برای دریافت آن‌ها باید پول پرداخت کنید و از این دست می‌شود. همانطور که ملاحظه کردید این محتوا به خودی خود مجرمانه نیستند.

اما وب تاریک فضای تبهکارانه و مجرمانه وب است و به دلیل همین مجرمانه بودن و دور ماندن از دید سیستم های نظارتی، به صورت عمدی مخفی می شوند. این فضا مملو از ارتباطات غیرقانونی، تجارت‌های ممنوع و محتواهای مجرمانه است و یافتن گردانندگان این محتواها کاری بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.

 

وب تاریک

 

ارز مورد معامله در وب تاریک (Dark Web) چیست؟

شاید بتوان بیت کوین (Bitcoin) و سایر ارزهای دیجیتال غیر قابل رهگیری را یکی از مهم‌ترین عوامل رونق گرفتن بازار کسب و کارهای غیر قانونی در وب تاریک دانست. بیت کوین یک سرویس پرداخت آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ واسطه‌ای و به صورت نیمه ‌ناشناس به انتقال پول غیر قابل بازگشت بپردازید.

نیمه ‌ناشناس بودن در بیت کوین به این معنی است که مالک هر کیف پول ناشناس است اما هر تراکنش بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین (Blockchain) قابل مشاهده و رهگیری در دفترکل عمومی بلاک چین است. این یعنی تمام تراکنش‌های هر کیف پول قابل مشاهده است. بنابراین با دنبال کردن آدرس، احتمال یافتن مالک کیف پول وجود دارد.

این ضعف بیت کوین که با توجه به آن تراکنش ‌ها و میزان دارایی های یک آدرس بیت کوین قابل رهگیری هستند باعث شد ارزهای دیجیتال جدیدی با ادعای کاملا ناشناس و غیر قابل رهگیری، وارد رقابت با بیت کوین شوند.

ارزهای دیجیتال نظیر اتریوم، مونرو، زی‌کش، ورج، دش و گرین ازجمله ارزهایی هستند که با تمرکز بر روی حریم خصوصی کاربران سعی دارند تا هویت واقعی شما را بیش‌ از پیش مخفی کنند و به این ترتیب شرایط برای مجرمان مهیاتر از قبل شده تا بدون هیچ نگرانی به فعالیت‌های غیرقانونی خود ادامه دهند.

 

ارز دیجیتال و بیت کوین

 

در وب تاریک (Dark Web) چه محتوایی وجود دارد؟

فعالیت نسخه رسمی بعضی از سایت های پر مخاطب مانند فیسبوک و نیویورک تایمز: دلیل فعالیت سایت‌های پرمخاطب در وب تاریک این است که برخی از کاربران، شبکه‌های وب تاریک را صرفاً برای حفظ حریم خصوصی و عدم شناسایی خود استفاده می‌کنند (از جمله اشخاصی چون جولین آسانژ و ادوارد اسنودن که از جمله افشاگران جنجالی به حساب می‌آیند).

سایت های مرتبط با استخدام هکر، هک و نفوذ: وب تاریک پر است از سرویس‌های استخدام هکر، خرید و فروش باگ‌های گزارش نشده نرم افزاری یا سخت افزاری، خرید و فروش اطلاعات استخراج شده (شامل حساب‌های بانکی، اطلاعات شخصی قربانیان هکرها). بخش عظیمی از وب تاریک را هکرهایی حرفه‌ای و گاه نخبه تشکیل می‌دهند.

سایت های مرتبط با استخدام قاتل: بله درست خواندید! وب تاریک به قدری تاریک است که سرویس‌های استخدام قاتل نیز در دسترس هستند. تعداد این سرویس‌ها متاسفانه کم نیست و از ضرب و شتم تا قتل ‌های بسیار فجیع را با هزینه ‌های چند صد دلار تا چند صد هزار دلار ارائه می‌دهند.

سایت های مرتبط با خرید و فروش مواد مخدر: در وب تاریک سایت‌هایی وجود دارد که از قرص‌های رایج بدون نسخه تا مواد مخدری از جمله کوکائین و سم های کشنده را به فروش می‌رسانند. آمازون مواد مخدر که انواع مواد مخدر در آن یافت می شود Silk Road نام دارد.

سایت های مرتبط با تهیه و فروش انواع اسناد هویتی دزدیده شده یا جعلی: وب تاریک پر است از سایت‌هایی که در آن ها اسناد هویتی دزدیده شده یا جعلی مانند پاسپورت، ویزا، گواهینامه رانندگی، سیم‌کارت‌ های ثبت شده، کارت‌ های اعتباری و غیره را به فروش گذاشته‌ اند.

سایت های مرتبط با فروش اسلحه: علاوه بر گروه‌های تروریستی، یکی از دروازه ‌های خروجی قاچاق اسلحه به وب تاریک ختم می‌شود. از چاقوهای حرفه‌ ای و سلاح‌ های کمری تا مسلسل‌ های اتوماتیک، آر پی جی، خمپاره‌ انداز، بمب‌ های ساعتی و غیره همگی در آن خرید و فروش می‌شوند.

سایت های مرتبط با پورنوگرافی غیر قانونی: بسیاری از مذاهب‌ و فرهنگ ‌ها قوانین سختی را در برابر محتوای پورن دارند. در بسیاری از کشورها انتشار محتوای پورن غیرقانونی بوده و در بقیه کشورها بسیار محدود است اما متاسفانه به دلیل دشواری در شناسایی افراد در دارک وب، پورنوگرافی غیرقانونی (شامل محتوایی بسیار غیراخلاقی) به یک کسب و کار بدل شده و هر روز قربانی‌های بیشتری می‌گیرد.

سایت هایی با محتوای بسیار خشونت آمیز: وب تاریک جولانگاه افراد سادیسمی و بیماران روانی است. افرادی که با اهداف مالی یا ارضاء خود، محتوایی با خشونت بسیار زیاد را منتشر می‌کنند. این محتوا شامل تصویربرداری از شکنجه، قتل، آزارهای جنسی و روانی، نقص عضو کردن، خودکشی و غیره است که می‌تواند بر روی دیگران یا حتی خود فرد انجام گیرد! به عنوان مثال سایت ‌هایی وجود دارد که در ازای دریافت مبلغ زیادی پول از تماشاگران خود، سایر افراد را به روش ‌های مورد نظر مخاطبانشان شکنجه یا قطع عضو کرده و از این فرآیند برای آنها فیلم برداری می کنند!

 

 

توصیه پایانی:

همانطور که در این مطلب بیان شد، به دلیل ماهیت پنهان بودن ارتباطات در وب پنهان (خصوصاً بخش وب تاریک) و دشوار بودن شناسایی طرفین این ارتباطات، هکرهای حرفه ای علاقه شدیدی به این مکان دارند. لذا اکیداً توصیه می شود به این بخش از دنیای وب وارد نشوید (حتی جهت کنجکاوی) و در صورتیکه کسی از اعضای خانواده شما نیز در این فضا فعالیت دارد، ایشان را به خروج از این فضا توصیه نمائید. ضمنا برای افزایش امنیت و حفاظت از داده های مهم خود همواره نکات زیر را رعایت فرمایید:

از داده ‌های بسیار مهم خود با پشتیبان گیری و نگهداری در فضایی امن حفاظت نمایید
مراقب باشید که چه اجازه ‌هایی به وب سایت ‌ها می ‌دهید و روی هر پاپ آپی کلیک نکنید
حتما پسورد های مناسب و درستی انتخاب کنید و پسورد های مسخره و خنده‌دار را یکبار برای همیشه رها کنید
نرم افزار های خود را همیشه بروزرسانی کنید تا باگ های امنیتی آنها برطرف شود
استفاده از آنتی ‌ویروس ‌ها و بروزرسانی دائم آن ها برای محافظت از خود در مقابل بدافزار ها نیز بسیار توصیه می‌شود.
روی لینک های ناشناس و مشکوک کلیک نکنید
ایمیل های دریافت شده از منابع مشکوک را باز نکنید
از وب سایت های ناشناس و نامعتبر خصوصا وب سایت های موجود در وب تاریک خرید نکنید.

منابع:

آی تی بازار

ارز دیجیتال

بایت گیت

فالنیک

تعداد بازید : 0

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Layer 1