پشتیبانی سایت 09029068124

آموزش طراحی وب سایت با وردپرس (رایگان)

 

1) قدم اول (ثبت دامنه)

 

اگر کسی بخواهد با شما تماس بگیرد ، به شماره موبایل شما احتیاج دارد . در دنیای وب ، اسم سایت ، این نقش را ایفا می کند و اگر کاربری قصد ورود به وبسایت شما را داشته باشد ، باید از اسم سایت که اصطلاحا به آن دامنه (دامین) گفته می شود ، استفاده کند .

دامنه یا دامین از سه بخش تشکیل شده : (پسوند).(نام دامنه).(پیشوند) به طور مثال (com).(google).(www) معروف ترین دامنه دنیای وب می باشد . 

دقیقا مانند شماره موبایل ، نام وبسایت شما نیز منحصر به فرد است . وکسی نمی تواند اسم سایت شما را انتخاب نماید ، توجه نمایید که در ازای مبلغ مشخصی شما دامنه را سالیانه اجاره می کنید .و اگر آن را تمدید نکنید ، احتمال گرفته شدن آن توسط شخص دیگر وجود دارد ، در ادامه به طور کامل نحوه ثبت یک دامنه توضیح داده می شود :پ

 

مناسب ترین اسم ها و پسوند ها چیست ؟

 

نام سایت ، برند شما در دنیای مجازی خواهد بود و عامل مهمی در جهت رشد کسب و کار شما به شمار می رود.

پس در انتخاب صحیح نام سایت دقت داشته باشید و در اینباره موارد زیر را همواره مد نظر قرار دهید :

 

1) تا حد امکان از انتخاب عنوان های طولانی و دشوار خودداری نموده و کوتاه ترین نام را انتخاب نمایید .

به طور مثال سایت های زیر ، نام هایی می باشند که از نظر فنی مناسب نبوده و حفظ کردن آنها کار دشواری هست :

(resanehonarenaghshejahan.com) یا (forooshelavazemejanebikhodro.ir)

استفاده از نام های کوتاه و راحت امکان حفظ شدن آدرس سایت را بالا برده و نقش بسزایی در بالا بردن آمار بازدید سایت ایفا خواهد کرد .

 

2) از آنجایی که نام سایت به صورت انگلیسی ثبت می شود، پس دقت نماییدکه از حروف و کلماتی که ممکن است کاربر برای نوشتن آن دچار مشکل شود استفاده ننمایید. 

به طور مثال کلماتی که به (ه) ختم می شوند و یا کلماتی که در آنها (او) استفاده شده است کلمات مناسبی نیستند .

مانند : اسطوره که به چهار شکل نوشته می شود :

(ostoureh.com) و (ostoure.com) و (ostoore.com) و (ostooreh.com)

اگر این نام را انتخاب کرده اید و به کاربر گفته اید سایت من اسطوره.کام است !!! کاربر کدام یک از آدرس های نوشته شده را وارد کند ؟

 

3) در ثبت نام سایت ، شما می توانید از حروف انگلیسی اعداد و خط تیره (_) استفاده نمایید .

 

4) انتخاب پسوند مناسب : پسوند های زیادی در دنیا وجود دارند اما در اصل تمامی آنها کارایی یکسانی داشته و در عمل هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و مخفف کلمه ای خاص می باشند و هر کدام از آنها بر طبق قرار داد ، تا حدودی نشان دهنده ی موضوعیت اصلی سایت می باشند .

به طور مثال به برخی از پسوند های متداول و مرسوم دقت نمایید :

.ir

ایران (iran)

.co.ir

شرکت های ثبت شده در داخل کشور(company.iran)

.com

تجاری (commerical)

.net

شبکه (network)

.info

اطلاعاتی (information)

.edu

آموزشی (education)

 

 

اگر بخواهیم در خصوص دنیای وب استعاره ای به کار ببریم، کوه یخ شناور مثال بسیار خوبی است. قله بیرون از آب این کوه یخ نشان دهنده وب سطحی است که هر روز با آن سر و کار داریم مانند بازدید از یک سایت خبری، سایت بیمه، سایت دیجی کالا و غیره که به راحتی با جستجو در Google قابل دسترسی هستند.

اما وب پنهان و وب تاریک (که بخش بسیار خطرناک وب پنهان است)، بخش های عمیق و زیر سطح آب این کوه یخی هستند که به صورت معمول از دید ما پنهان هستند و به راحتی قابل دسترسی نیستند زیرا آدرس محتواهای وب پنهان توسط موتورهای جستجوی رایج مانند Google ایندکس و ثبت نمی شوند و برای دستیابی به آنها باید از ابزارها و شبکه‌های ناشناس همچون Tor ،I2P ،Freenetو Riffle استفاده نمود. در تصویر زیر مرورگر تور را ملاحظه می کنید:

مرورگر تور

درباره اندازه بخش‌های سطحی، پنهان و تاریک وب هیچ آمار دقیقی وجود ندارد با این حال اغلب به آماری ارجاع داده می‌شود که بنابر آن، محتوای وب را می‌توان به این ترتیب دسته بندی کرد: ۴% وب سطحی، ۹۵% وب عمیق و ۱% وب تاریک.

 

 

تفاوت وب پنهان (Deep Web) و وب تاریک (Dark Web) چیست؟

اغلب افراد وب پنهان و وب تاریک را با هم یکسان می دانند در صورتیکه با هم تفاوت دارند. وب پنهان به آن بخش از محتوای وب گفته می شود که به دلایل متعددی از قبیل امنیتی، اقتصادی و… از دید کاربران پنهان هستند و ذاتاً مجرمانه نیستند. این محتوا شامل: پایگاه های داده شرکت ها، مراکز دولتی، نظامی، پروفایل های خصوصی شبکه‌های اجتماعی، همچنین برخی خدماتی که برای دریافت آن‌ها باید پول پرداخت کنید و از این دست می‌شود. همانطور که ملاحظه کردید این محتوا به خودی خود مجرمانه نیستند.

اما وب تاریک فضای تبهکارانه و مجرمانه وب است و به دلیل همین مجرمانه بودن و دور ماندن از دید سیستم های نظارتی، به صورت عمدی مخفی می شوند. این فضا مملو از ارتباطات غیرقانونی، تجارت‌های ممنوع و محتواهای مجرمانه است و یافتن گردانندگان این محتواها کاری بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.

 

وب تاریک

 

ارز مورد معامله در وب تاریک (Dark Web) چیست؟

شاید بتوان بیت کوین (Bitcoin) و سایر ارزهای دیجیتال غیر قابل رهگیری را یکی از مهم‌ترین عوامل رونق گرفتن بازار کسب و کارهای غیر قانونی در وب تاریک دانست. بیت کوین یک سرویس پرداخت آنلاین است که به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ واسطه‌ای و به صورت نیمه ‌ناشناس به انتقال پول غیر قابل بازگشت بپردازید.

نیمه ‌ناشناس بودن در بیت کوین به این معنی است که مالک هر کیف پول ناشناس است اما هر تراکنش بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین (Blockchain) قابل مشاهده و رهگیری در دفترکل عمومی بلاک چین است. این یعنی تمام تراکنش‌های هر کیف پول قابل مشاهده است. بنابراین با دنبال کردن آدرس، احتمال یافتن مالک کیف پول وجود دارد.

این ضعف بیت کوین که با توجه به آن تراکنش ‌ها و میزان دارایی های یک آدرس بیت کوین قابل رهگیری هستند باعث شد ارزهای دیجیتال جدیدی با ادعای کاملا ناشناس و غیر قابل رهگیری، وارد رقابت با بیت کوین شوند.

ارزهای دیجیتال نظیر اتریوم، مونرو، زی‌کش، ورج، دش و گرین ازجمله ارزهایی هستند که با تمرکز بر روی حریم خصوصی کاربران سعی دارند تا هویت واقعی شما را بیش‌ از پیش مخفی کنند و به این ترتیب شرایط برای مجرمان مهیاتر از قبل شده تا بدون هیچ نگرانی به فعالیت‌های غیرقانونی خود ادامه دهند.

 

ارز دیجیتال و بیت کوین

 

در وب تاریک (Dark Web) چه محتوایی وجود دارد؟

فعالیت نسخه رسمی بعضی از سایت های پر مخاطب مانند فیسبوک و نیویورک تایمز: دلیل فعالیت سایت‌های پرمخاطب در وب تاریک این است که برخی از کاربران، شبکه‌های وب تاریک را صرفاً برای حفظ حریم خصوصی و عدم شناسایی خود استفاده می‌کنند (از جمله اشخاصی چون جولین آسانژ و ادوارد اسنودن که از جمله افشاگران جنجالی به حساب می‌آیند).

سایت های مرتبط با استخدام هکر، هک و نفوذ: وب تاریک پر است از سرویس‌های استخدام هکر، خرید و فروش باگ‌های گزارش نشده نرم افزاری یا سخت افزاری، خرید و فروش اطلاعات استخراج شده (شامل حساب‌های بانکی، اطلاعات شخصی قربانیان هکرها). بخش عظیمی از وب تاریک را هکرهایی حرفه‌ای و گاه نخبه تشکیل می‌دهند.

سایت های مرتبط با استخدام قاتل: بله درست خواندید! وب تاریک به قدری تاریک است که سرویس‌های استخدام قاتل نیز در دسترس هستند. تعداد این سرویس‌ها متاسفانه کم نیست و از ضرب و شتم تا قتل ‌های بسیار فجیع را با هزینه ‌های چند صد دلار تا چند صد هزار دلار ارائه می‌دهند.

سایت های مرتبط با خرید و فروش مواد مخدر: در وب تاریک سایت‌هایی وجود دارد که از قرص‌های رایج بدون نسخه تا مواد مخدری از جمله کوکائین و سم های کشنده را به فروش می‌رسانند. آمازون مواد مخدر که انواع مواد مخدر در آن یافت می شود Silk Road نام دارد.

سایت های مرتبط با تهیه و فروش انواع اسناد هویتی دزدیده شده یا جعلی: وب تاریک پر است از سایت‌هایی که در آن ها اسناد هویتی دزدیده شده یا جعلی مانند پاسپورت، ویزا، گواهینامه رانندگی، سیم‌کارت‌ های ثبت شده، کارت‌ های اعتباری و غیره را به فروش گذاشته‌ اند.

سایت های مرتبط با فروش اسلحه: علاوه بر گروه‌های تروریستی، یکی از دروازه ‌های خروجی قاچاق اسلحه به وب تاریک ختم می‌شود. از چاقوهای حرفه‌ ای و سلاح‌ های کمری تا مسلسل‌ های اتوماتیک، آر پی جی، خمپاره‌ انداز، بمب‌ های ساعتی و غیره همگی در آن خرید و فروش می‌شوند.

سایت های مرتبط با پورنوگرافی غیر قانونی: بسیاری از مذاهب‌ و فرهنگ ‌ها قوانین سختی را در برابر محتوای پورن دارند. در بسیاری از کشورها انتشار محتوای پورن غیرقانونی بوده و در بقیه کشورها بسیار محدود است اما متاسفانه به دلیل دشواری در شناسایی افراد در دارک وب، پورنوگرافی غیرقانونی (شامل محتوایی بسیار غیراخلاقی) به یک کسب و کار بدل شده و هر روز قربانی‌های بیشتری می‌گیرد.

سایت هایی با محتوای بسیار خشونت آمیز: وب تاریک جولانگاه افراد سادیسمی و بیماران روانی است. افرادی که با اهداف مالی یا ارضاء خود، محتوایی با خشونت بسیار زیاد را منتشر می‌کنند. این محتوا شامل تصویربرداری از شکنجه، قتل، آزارهای جنسی و روانی، نقص عضو کردن، خودکشی و غیره است که می‌تواند بر روی دیگران یا حتی خود فرد انجام گیرد! به عنوان مثال سایت ‌هایی وجود دارد که در ازای دریافت مبلغ زیادی پول از تماشاگران خود، سایر افراد را به روش ‌های مورد نظر مخاطبانشان شکنجه یا قطع عضو کرده و از این فرآیند برای آنها فیلم برداری می کنند!

 

 

توصیه پایانی:

همانطور که در این مطلب بیان شد، به دلیل ماهیت پنهان بودن ارتباطات در وب پنهان (خصوصاً بخش وب تاریک) و دشوار بودن شناسایی طرفین این ارتباطات، هکرهای حرفه ای علاقه شدیدی به این مکان دارند. لذا اکیداً توصیه می شود به این بخش از دنیای وب وارد نشوید (حتی جهت کنجکاوی) و در صورتیکه کسی از اعضای خانواده شما نیز در این فضا فعالیت دارد، ایشان را به خروج از این فضا توصیه نمائید. ضمنا برای افزایش امنیت و حفاظت از داده های مهم خود همواره نکات زیر را رعایت فرمایید:

از داده ‌های بسیار مهم خود با پشتیبان گیری و نگهداری در فضایی امن حفاظت نمایید
مراقب باشید که چه اجازه ‌هایی به وب سایت ‌ها می ‌دهید و روی هر پاپ آپی کلیک نکنید
حتما پسورد های مناسب و درستی انتخاب کنید و پسورد های مسخره و خنده‌دار را یکبار برای همیشه رها کنید
نرم افزار های خود را همیشه بروزرسانی کنید تا باگ های امنیتی آنها برطرف شود
استفاده از آنتی ‌ویروس ‌ها و بروزرسانی دائم آن ها برای محافظت از خود در مقابل بدافزار ها نیز بسیار توصیه می‌شود.
روی لینک های ناشناس و مشکوک کلیک نکنید
ایمیل های دریافت شده از منابع مشکوک را باز نکنید
از وب سایت های ناشناس و نامعتبر خصوصا وب سایت های موجود در وب تاریک خرید نکنید.

منابع:

آی تی بازار

ارز دیجیتال

بایت گیت

فالنیک

از میان تمام دلایلی که باعث شده تا پایتون امروزه مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان قرار گیرد می توان پکیج های شخص ثالث را در میان مهمترین دلایل قرار داد.

 محیط های مجازی پایتون یکی از بهترین ابزارهایی هستند که امروزه شما می توانید از آنها در پروژه های خود استفاده کنید. پکیج های زبان برنامه نویسی پایتون در واقع ابزارهایی هستند که شما برای انجام فعالیت های مختلف می توانید از آنها استفاده کنید. از دریافت و قالب بندی درست داده ها گرفته تا توابع ریاضی و توابعی که در یادگیری ماشین استفاده می شوند همگی با سرعت بالایی توسط این پکیج ها قابل اجرا شدن هستند.

حال ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که چه می شود اگر این پکیج ها به خوبی با یکدیگر کار نکنند؟ زمانی که پروژه های مختلف زبان برنامه نویسی پایتون به نسخه های متفاوت و ناسازگار یک پکیج نیاز دارند چه اقدامی می توان انجام داد؟ اینجاست که محیط های مجازی پایتون وارد عمل می شوند و می توانند بهترین عملکرد را در این زمینه به شما ارائه دهند.

آشنایی با محیط های مجازی پایتون

محیط های مجازی پایتون در واقع راهی برای داشتن نمونه های متعدد و موازی از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون هستند که هر یک از آنها با مجموعه ای مستقل از پکیج ها و پیکربندی های مختلف کار می کنند. هر محیط مجازی حاوی یک کپی مجزا از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون است.

پکیج هایی که در هر یک از محیط های مجازی پایتون نصب می شوند تنها در آن محیط مجازی دیده شده و قابل دسترسی هستند و در هیچ محیط دیگری نمی توانید به آنها دسترسی داشته باشید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی پکیج های بزرگ و پیچیده با باینری های وابسته به پلتفرم را نیز می تواند در محیط های مجازی به صورت مجزا از یکدیگر اجرا کرد.

کاربردهای مختلف محیط های مجازی پایتون

شما ممکن است به چند دلیل رایج اقدام به استفاده از محیط های مجازی پایتون کنید که این دلایل شامل موارد زیر هستند:

– شما در حال توسعه چندین پروژه هستید که به نسخه های مختلف پکیج های یکسان وابسته هستند یا این که دارای پروژه ای هستید که به علت تصادم namespace باید از پکیج های خاصی جدا شود. این استانداردترین حالتی است که ممکن است شما نیازمند استفاده از محیط های مجازی پایتون باشید.

– شما در یک محیط پایتون کار می کنید که نمی توانید دایرکتوری و پوشه مربوط به site-packageها را تغییر دهید. این مسئله ممکن است به علت کار کردن شما در یک محیط بسیار کنترل شده رخ دهد که مثال آن میزبانی مدیریت شده است. البته ممکن است شما در حال کار کردن روی سروری باشید که انتخاب مفسر( یا پکیج های استفاده شده در آن) به علت نیازهایی که شما دارید نمی تواند تغییر کند.

–  شما قصد دارید با ترکیب خاصی از پکیج ها کار کرده و آنها را تحت شرایط بسیار کنترل شده آزمایش کنید. به عنوان مثال برای آزمایش سازگاری متقابل ممکن است مجبور به انجام این کار شوید.

  شما قصد دارید یک نسخه پایه از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون را روی سیستمی بدون پکیج های شخص ثالث اجرا کنید و تنها پکیج های شخص ثالث را برای هر پروژه جداگانه در صورت نیاز نصب کنید.

اهمیت استفاده از محیط های مجازی پایتون

هیچ قانونی وجود ندارد که بیان کند شما نمی توانید به سادگی یک کتابخانه پایتون را در زیر پوشه های یک پروژه باز کنید و از آنها به این طریق استفاده کنید. به همین ترتیب شما می توانید یک کپی مستقل از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون را دانلود کرده، آن را در یک پوشه باز کنید و از آن برای اجرای اسکریپت ها و پکیج های اختصاص داده شده به آن استفاده کنید.

اما نباید فراموش کنید که مدیریت چنین پروژه هایی به زودی بسیار سخت می شود. در ابتدا انجام این کار ساده به نظر می رسد چرا که کار کردن با پکیج هایی که دارای مولفه های باینری بوده یا به وابستگی های پکیج های شخص ثالث متکی هستند می تواند برای شما به یک کابوس مهم تبدیل شود. بدتر از آن این است که بازتولید چنین تنظیماتی در دستگاه شخصی دیگر یا در دستگاه جدیدی که شما در حال مدیریت آن هستید می تواند مشکل ساز شود.

بهترین راهکار دراز مدت استفاده از مکانیزم های بومی و محلی پایتون برای ایجاد، بازتولید و کار کردن با محیط های مجازی می باشد.

محیط های مجازی در زبان پایتون مدرن

پایتون دارای ابزارهای مجازی زیادی برای کار کردن با محیط های مجازی است که کل فرایند استفاده از آنها را برای شما ساده تر می کند. البته همیشه اینطور نبوده است ولی اکنون همه نسخه های پشتیبانی شده از زبان برنامه نویسی پایتون از ابزارهای محیط مجازی پایتون مانند venv استفاده می کنند.

ساخت یک محیط مجازی در پایتون

برای ایجاد یک محیط مجازی در یک دایرکتوری داده شده کافی است که دستور زیر را تایپ کنید:

python -m venv /path/to/directory

دقت داشته باشید که اگر سیستم شما پایتون 2 را به عنوان مفسر پیش فرض زبان برنامه نویسی پایتون تشخیص داده شود شما باید از پایتون 3 به جای پایتون استفاده کنید. در سیستم عامل ویندوز شما می توانید از py به جای پایتون استفاده کنید تا دسترسی مطمئن به نسخه پایتون نصب شده داشته باشید.

کل فرایند راه اندازی محیط های مجازی در پایتون ممکن است یک یا دو دقیقه به طول بینجامد. زمانی که این عملیات به اتمام می رسد باید یک دایرکتوری با چندین زیرشاخه در آن داشته باشید. مهمترین زیر پوشه ای که شما در اینجا دارید زیر پوشه bin در یونیکس و Scripts در ویندوز است که شما در آن می توانید یک کپی از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون را بیابید و از آن برای محیط های مجازی پایتون استفاده کنید.

کپی مفسر زبان برنامه نویسی پایتون

نکته ای که در این مرحله باید به آن دقت داشته باشید این است که چون هر محیط مجازی دارای یک کپی از مخصوص به خود از مفسر زبان برنامه نویسی پایتون است که می تواند حجم نسبتا بالایی نیز داشته باشد. یک محیط مجازی پایتون 3.9 می تواند بسته به سیستم عاملی که روی آن نصب شده است از 15 تا 25 مگابایت  فضای دیسک را مصرف کند.

فعال کردن محیط های مجازی پایتون

قبل از این که بتوانید از محیط های مجازی پایتون استفاده کنید باید به صورت مستقیم اقدام به فعال کردن آن کنید. فعال سازی محیط مجازی به مفسر پیش فرض زبان برنامه نویسی پایتون به شکل های زیر برای سیستم عامل های مختلف صورت می گیرد:

–          در یونیکس یا MacOS شما باید از bash shell با منبع /path/to/venv/bin/activate استفاده کنید.

–          در یونیکس یا MacOS شما می توانید از csh shell با منبع /path/to/venv/bin/activate.csh استفاده کنید.

–          در یونیکس یا MacOS شما می توانید از fish shell با منبع /path/to/venv/bin/activate.fish استفاده کنید.

–          در سیستم عامل ویندوز و با استفاده از خط فرمان شما می توانید از منبع path\to\venv\Scripts\activate.bat استفاده کنید.

–          در ویندوز و با استفاده از PowerShell شما می توانید از منبع path\to\venv\Scripts\Activate.ps1 بهره مند شوید.

نکاتی مهم برای استفاده از محیط های مجازی در پایتون

توجه داشته باشید که محیط های مجازی پایتون که فعال شده اند فقط برای زمینه ای کار می کنند که برای آن فعال شده اند. به عنوان مثال اگر دو نمونه از PowerShell با نام های A و B را راه اندازی کنید و تنها ماشین مجازی موجود در نمونه A را فعال کنید آن محیط تنها روی A اعمال می شود و در جای دیگری نمی توانید از آن استفاده کنید.

بسیاری از IDEهای زبان برنامه نویسی پایتون به طور خودکار یک محیط مجازی را در صورتی که در فهرست پروژه فعلی یافت شود شناسایی و فعال می کنند. به عنوان مثال Microsoft Visual Studio Code می تواند این کار را زمانی که افزونه زبان برنامه نویسی پایتون فعال شده است انجام دهد. کافی است که شما یک خط فرمان یا ترمینال را در داخل ویژوال استودیو کد اجرا کنید با این کار محیط های مجازی پایتون انتخاب شده به صورت خودکار فعال می شوند.

پیکربندی و استفاده از محیط مجازی پایتون

زمانی که محیط های مجازی پایتون را فعال کردید می توانید از pip package manager برای اضافه کردن و تغییر پکیج های مورد نیاز خود استفاده کنید. شما می توانید از طریق زیرپوشه Scripts از محیط مجازی خود به PIP دسترسی پیدا کنید که البته این مسئله در ویندوز صادق است و شما در یونیکس باید از OSes استفاده کنید.

اگر در حال حاضر با این موضوع آشنا هستید که چگونه باید از PIP استفاده کنید باید بدانید که این مسئله دقیقا در محیط های مجازی پایتون نیز صادق است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید از نمونه ای از PIP استفاده می کنید که پکیج ها را برای محیط مجازی در زمینه ای که فعال شده است استفاده می کند. اگر شما هم قصد دارید بررسی کنید که از نسخه مناسب PIP و محیط مجازی مناسب استفاده می کنید می توانید دستور pip –V را تایپ کنید و بررسی کنید مسیری که برای شما نمایش داده می شود به زیر پوشه ای از محیط مجازی شما اشاره دارد یا خیر؟

نکاتی مهم برای پیکربندی و اجرای محیط های مجازی پایتون

دقت داشته باشید زمانی که می خواهید PIP را در یک محیط مجازی ارتقا دهید بهتر است که از دستور زیر استفاده کنید:

python -m pip install -U pip

این دستور تضمین می کند که فرایند ارتقا و بروزرسانی به شکلی انجام می شود که پایتون فایل های مهم شما را قفل نمی کند. فراموش نکنید که دستور  pip install -U pip ممکن است نتواند عملیات ارتقا و بروزرسانی را به شکل درستی انجام دهد.

برای استفاده از محیط مجازی که برای اجرای اسکریپت های پایتون ایجاد کرده اید کافی است که پایتون را از طریق خط فرمان در کانتکسی که آن را فعال کرده اید فراخوانی کنید. به عنوان مثال برای اجرای یک اسکریپت فقط کافی است که python myscript.py را اجرا کنید.

مدیریت پکیج ها در محیط مجازی پایتون

زمانی که محیط های مجازی پایتون را ایجاد می کنید پکیج های pip و setuptools روی سیستم نصب می شوند. شما باید هر پکیج دیگری که قصد استفاده از آن را دارید را نصب کنید. برای پروژه هایی که نیازمندی های پیچیده ای دارند باید در ریشه پروژه خود یک فایل requirements.txt که الزامات پروژه را فهرست می کند نگهداری کنید. به این ترتیب اگر نیاز به ایجاد محیط مجازی دارید می توانید تمام پکیج های مورد نیاز خود را با استفاده از دستور pip install -r requirements.txt دوباره نصب کنید.

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که کپی های pip و setuptools که در محیط مجازی وجود دارند در واقع محلی برای آن محیط مجازی نیز به شمار می آیند. هر یک از محیط های مجازی پایتون نسخه های مخصوص به خود را دارند که نیازمند به روزرسانی و نگهداری مستقل است. به همین علت نیز ممکن است هشدارهایی درباره قدیمی بودن PIP در برخی از محیط های مجازی پایتون دریافت کنید. بنابراین سعی کنید PIP را در هر محیط مجازی به صورت جداگانه و مستقل به روزرسانی کنید.

غیر فعال کردن محیط های مجازی پایتون

زمانی که استفاده از محیط های مجازی پایتون را به اتمام رساندید تنها کاری که باید انجام دهید این است که session که از آن استفاده کرده اید را به اتمام برسانید. اگر قصد دارید در همان session به کار خود ادامه دهید اما در عوض با مفسر پیش فرض پایتون کار خود را ادامه دهید کافی است که عبارت deactivate را تایپ کنید. کاربران سیستم عامل ویندوز Command Prompt کافی است که deactivate.bat را از زیر پوشه Scripts اجرا کنند ولی کاربران یونیکس و همینطور کاربران ویندوز که از PowerShell استفاده می کنند می توانند به سادگی هرچه تمام deactivate را در هر پوشه ای اجرا کنند.

حذف کردن محیط مجازی

محیط های مجازی پایتون کاملا خودکفا و مستقل هستند. بنابراین زمانی که شما دیگر نیازی به محیط های مجازی پایتون ندارید می توانید دایرکتوری و پوشه مربوط به آن را حذف کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید ابتدا تمام نسخه های در حال اجرا پایتون را که از آن محیط مجازی استفاده می کنند متوقف کنید.

محیط های مجازی پایتون 2

زمانی که از پایتون 2 استفاده می کنید دیگر محیط های مجازی پایتون به آن ویژگی های اصلی این زبان به شمار نمی آیند. در عوض شما باید کتابخانه های شخص ثالث را برای ایجاد و مدیریت محیط های مجازی نصب کنید.

محبوب ترین و پرکاربردترین پروژه ای که در این زمینه وجود دارد virtualenv است که به ایجاد ساختار دایرکتوری و پوشه و کپی کردن فایل های مورد نیاز در یک محیط مجازی کمک می کند. برای نصب کردن این ابزار کافی است که از دستور pip install virtualenv استفاده کنید. برای ایجاد یک محیط مجازی با استفاده از این ابزار و ایجاد دایرکتوری نیز کافی است که دستور virtualenv /path/to/directory را وارد کنید. فعال کردن و غیرفعال کردن محیط های مجازی پایتون 2 نیز به همان روشی عمل می کند که برای محیط های مجازی پایتون 3 انجام میشد.

دقت داشته باشید که نسخه 2 زبان برنامه نویسی پایتون نباید برای توسعه برنامه جدیدی مورد استفاده قرار گیرد. محیط های مجازی در پایتون 2 دقیقا مانند خود پایتون 2 باید فقط برای نگهداری از پروژه های قدیمی استفاده شوند که در نهایت باید به پایتون 3 منتقل شوند.

استفاده از محیط های مجازی پایتون در Jupyter notebooks

اگر شما هم از Jupyter notebooks استفاده می کنید و در حال حاضر آن را روی سیستم خود نصب کرده اید کافی است که محیط مجازی مورد نیاز خود را ایجاد کرده و آن را فعال کنید. در ادامه شما باید از طریق دایرکتوری محیط مجازی که ایجاد کرده اید دستور pip install ipykernel را اجرا کنید تا اجزای مورد نیاز برای IPython را اضافه کنید. در گام آخر نیز شما باید ipython kernel install —user —name=<project_name> را اجرا کنید که در واقع در آن project_name همان نامی است که شما قصد دارید به پروژه خاص خود اختصاص دهید. از این طریق شما می توانید به سادگی هرچه تمام Jupyter را راه اندازی کنید و به هسته IPython که در محیط مجازی ایجاد کرده اید دسترسی پیدا کنید.

به روزرسانی محیط های مجازی پایتون

زمانی که شما یک ران تایم پایتون را روی سیستم خود به روزرسانی می کنید محیط های مجازی که از آن نسخه از پایتون استفاده می کنند به طور خودکار به روزرسانی نمی شوند. این کار بر عهده شماست چرا که طراحی این محیط های مجازی پایتون به این شکل می باشد. دلیل این طراحی نیز این است که ارتقا ناخواسته به نسخه های مختلف پایتون می تواند باعث خرابی پکیج های همراه آنها شود.

اگر مفسر زبان برنامه نویسی پایتون موجود را با استفاده از minor point upgrade به روزرسانی کرده باشید، به عنوان مثال این کار از نسخه 3.9.5 به نسخه 3.9.7 زبان برنامه نویسی پایتون صورت گرفته باشد، شما می توانید هر محیط مجازی مربوطه را به راحتی به اندازه کافی ارتقا دهید. برای انجام این کار نیز می توانید با استفاده از یک خط فرمان در پروژه خود دستور زیر را تایپ کنید:

python -m venv /path/to/venv –upgrade

دقت داشته باشید که محیط مجازی را از قبل فعال نکنید چرا که در این صورت ممکن است به روزرسانی شما به درستی کار نکند.

اگر یک نسخه اصلی و جدید از زبان برنامه نویسی پایتون را نصب کرده اید( به عنوان مثال قبلا از پایتون 3.8 استفاده می کردید و در حال حاضر از نسخه 3.9 این زبان برنامه نویسی استفاده می کنید) باید یک محیط مجازی جدید ایجاد کنید که به طور خاص از نسخه اصلی جدید زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کند. بنابراین شما به هیچ وجه نباید سعی کنید که یک محیط مجازی موجود که قبلا ایجاد کرده اید را به نسخه اصلی بالاتر زبان برنامه نویسی پایتون ارتقا داده و به روزرسانی کنید. با رعایت کردن این نکات به سادگی می توانید به روزرسانی های مورد نیاز برای محیط های مجازی پایتون را انجام دهید.

 

منبع : barnamenevisan.org

زبان برنامه نویسی پایتون احتمالا برخی از ویژگی ها را تا چندسال نخواهد داشت، در این مطلب بیشتر درباره این ویژگی ها در زبان برنامه نویسی پایتون صحبت میکنیم

 

 

زبان برنامه نویسی پایتون دارای ویژگی های بسیار جذابی است که از جمله آنها می توان به راحتی استفاده از این زبان، طیف گسترده ای از کتابخانه های قدرتمند، جامعه بزرگی از کاربران و توسعه دهندگان و … اشاره کرد. با این حال این زبان هنوز هم چند عنصر بسیار مهم را ندارد. برخی از ویژگی هایی که در سایر زبان های برنامه نویسی وجود دارند کار کردن را برای مشاغل و توسعه دهندگان ساده تر می کنند اما این ویژگی ها به این زودی ها در پایتون نخواهند آمد. در ادامه چهار ویژگی مهم را معرفی می کنیم که در حال حاضر در زبان برنامه نویسی پایتون وجود ندارند. حداقل دو مورد از این ویژگی ها را هرگز در این زبان مشاهده نخواهید کرد و سایر ویژگی ها نیز حداقل چندین سال به طول می انجامد تا به این زبان اضافه شوند. در واقع ما در ادامه درباره این موضوع صحبت می کنیم که چه چیزی مسیر راه اضافه شدن این ویژگی ها به زبان پایتون را مسدود کرده است یا این که چه چیزی برای گنجاندن آنها در نسخه های بعدی پایتون مورد نیاز است.

یک نسخه statically typed و کامپایل شده از زبان برنامه نویسی پایتون

برخی از توسعه دهندگان رویای نسخه ای از زبان برنامه نویسی پایتون را می بینند که از statically typed برای کامپایل کردن به کدهای ماشین نیتیو استفاده می کند. به هر حال قابلیت typing منعطف منشا بسیاری از کدهایی است که به زبان برنامه نویسی پایتون نوشته می شوند و statically typed می تواند به این موضوع پایان دهد. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که قابلیت statically typed می تواند به توسعه دهندگان اجازه دهد تا گارانتی های بهتری را در کدهای خود قرار دهند. پس موضوع چیست که این ویژگی به پایتون اضافه نمی شود؟

با وجود این که زبان پایتون دارای قابلیت های زیادی در حوزه typing است اما این ویژگی ها به شکلی طراحی شده اند که زبان را برای تجزیه و تحلیل استاتیک در زمان ویرایش کدها و با استفاده از ابزارهای linting سازگارتر کنند. تنها پروژه های شخص ثالث مانند pydantic از ابزارهای typing در زمان اجرا استفاده می کنند. دقت داشته باشید که ران تایم زبان پایتون به خودی خود از این ابزارها بهره ای نمی برد.

تبدیل کردن پایتون به نسخه کامپایل شده

یکی از اهداف صریحی که در PEP 484 نیز بیان شده است پیشنهاد ارتقای پایتون به نسخه type hinting است که البته در این نسخه همواره استفاده از قابلیت های type hinting به صورت اختیاری خواهد بود. دقت داشته باشید که این زبان همچنان یک زبان dynamically typed باقی خواهد ماند و نویسندگان و سازندگان این زبان نیز علاقه ای به اجباری کردن قابلیت type hinting در این زبان ندارند. توسعه دهندگانی که واقعا یک نسخه statically-typed از این زبان را می خواهند می توانند از Cython یا mypyc استفاده کنند اما حتی در این پروژه ها نیز مشکلات و چالش هایی را تجربه خواهند کرد. در خصوص Cython باید بدانید بیشترین میزان افزایش عملکرد ناشی آن از استفاده از انواع و ساختارهای C و کاهش استفاده از ران تایم زبان پایتون است. به زبان ساده می توان گفت کامپایل کردن سریع زبان برنامه نویسی پایتون بدون به خطر انداختن پویایی آن کاری بسیار دشوار خواهد بود. البته باید دقت داشته باشید برداشتن بخش هایی که نیازی به داینامیک بودن ندارند، جداسازی و سرعت بخشیدن به این بخش ها می تواند بسیار ساده و راحت باشد.

lambdaهایی که در چند خط بتوان از آنها استفاده کرد

عبارت های lambda که در زبان برنامه نویسی پایتون مورد استفاده قرار می گیرند یا توابع anonymous به صورت عمدی در این زبان محدود شده اند. آنها تنها به شما اجازه می دهند تا یک عبارت خاص را به عنوان بدنه تابع خود تعریف کنید( دقت داشته باشید که در این جا منظور از یک عبارت هر آن چیزی است که در سمت راست علامت اختصاص دهی = قرار می گیرد). توسعه دهندگانی که از زبان هایی مانند جاوا اسکریپت به پایتون می آیند اغلب تقاضا می کنند که قابلیت توابع anonymous چند خطی نیز به این زبان برنامه نویسی اضافه شود.

 

دلایل عدم اضافه شدن lambdaهای چند خطی

خالق این زبان برنامه نویسی یعنی Guido van Rossum مدت ها پیش این ایده که می توان از لامبداهای چند خطی در این زبان استفاده کرد را کنار گذاشت. او در سال 2006 از طریق یک ایمیل دلیل عدم استفاده از این نوع لامبداها را به شکل زیر توضیح می دهد:

لامبداهایی که در چند خط تعریف می شوند قدرت بسیار کمی را به زبان برنامه نویسی پایتون می افزایند ولی هزینه ای که دارند این است که پایتون را به زبانی که قدرت خوانایی کمتری دارد تبدیل می کنند. در حال حاضر هیچ سینتکس مناسبی برای استفاده در این شرایط ارائه نشده است که به زیبایی با سایر طراحی های سینتکسی این زبان برنامه نویسی سازگار شود. برای تبدیل یک لامبدا چند خطی به یک تابع کامل تلاش بسیار کمی مورد نیاز است که این مسئله نیز ممکن است از دیگر دلایل عدم استفاده از لامبداهای چند خطی باشد. نیازی به توضیح نیست که آینده نه چندان روشنی برای لامبدا های چند خطی در پایتون می توان متصور شد.

زبان برنامه نویسی پایتون بدون GIL

قابلیت Global Interpreter Lock که به اختصار GIL نیز نامیده می شود مدت هاست که مشکلات زیادی را برای علاقه مندان به زبان برنامه نویسی پایتون به وجود آورده است و به هیچ وجه باعث جلب رضایت آنها نشده است. GIL ابزاری است که فعالیت های مختلف را در ران تایم پایتون هماهنگ سازی می کند تا دسترسی به اشیا مختلف را برای شما serialize کرده و وضعیت Global را برای شما مدیریت کند. یک نقطه ضعف بسیار مهم GIL این است که ران تایم پایتون را در عمل به صورت یک Thread منحصر به فرد در می آورد. بنابراین اگر به عنوان یک توسعه دهنده قصد دارید موازی سازی واقعی را با Threadها انجام دهید باید نسخه های مختلفی از مفسر پایتون را راه اندازی کنید و Threadهای جداگانه را روی هر یک از آنها اجرا کنید. زبان برنامه نویسی پایتون بدون GIL می تواند موازی سازی بهینه تری را به توسعه دهندگان این زبان ارائه دهد و باعث بهبود عملکرد شود.

چرا برداشتن ویژگی GIL از پایتون بعید به نظر می رسد؟

پیشنهادهای مختلفی برای حذف کردن GIL از زبان برنامه نویسی پایتون ارائه شده است. اکثر این پیشنهادات سازگاری رو به عقب را در زبان برنامه نویسی پایتون از بین می برند یا این که پایتون را برای انجام عملیات هایی با یک Thread کندتر می کنند. یکی از تلاش هایی که در این زمینه صورت گرفته است GILectomy بود که مشکلات عملکردی بسیار زیادی را در این زبان برنامه نویسی به وجود آورد. Python 3.x برای بهبود عملکرد یکپارچه خود GIL را دوباره راه اندازی کرد ولی برای حفظ سازگاری عقب گرد به هیچ وجه اقدام به حذف کردن این ویژگی نکرد.

نکات پایانی درباره GIL

به دلیل نگرانی های زیادی که در این زمینه وجود دارند GIL ممکن است به کار خود در این زبان ادامه دهد اما امکاناتی نیز برای بهبود عملکرد آن باید اضافه شود. یکی از راهکارهایی که برای انجام این کار وجود دارد اجازه دادن به موازی سازی بهتر در ران تایم زبان برنامه نویسی پایتون و اجرای چندین مفسر در یک زمان واحد است. برای تحقق بخشیدن به این پیشنهاد تغییرات قابل توجهی در بخش های داخلی این زبان برنامه نویسی مورد نیاز است که از جمله آنها می توان به بازنگری در بخش هایی از API زبان سی در پایتون اشاره کرد. دقت داشته باشید که بسیاری از ماژول های شخص ثالث در این زبان به API زبان سی وابسته هستند و حتما باید به روز نگه داشته شوند.

پیشنهاد جدیدتری که در این زمینه وجود دارد مربوط به PEP 684 است که ایده چند مفسر را توسعه می دهد تا هر مفسر فرعی بتواند از GIL مربوط به خود استفاده کند.

یک کامپایلر JIT نیتیو زبان برنامه نویسی پایتون

یکی از روش های اثبات شده برای افزایش سرعت زبان برنامه نویسی پایتون در عین حفظ انعطاف پذیری این زبان استفاده از یک کامپایلر  just-in-time است که به اختصار به آن JIT نیز گفته می شود. کامپایل  just-in-time شامل تجزیه و تحلیل کد در زمان اجرا است و کامل آن نیز به صورت اختیاری می باشد. به این معنا که کدهای شما بر اساس رفتاری که در زمان اجرا از خود نشان می دهند کامپایل خواهند شد.

مشکلات کامپایلرهای JIT

کامپایلرهای JIT در حال حاضر نیز در زبان برنامه نویسی پایتون وجود دارند. PyPy رایج ترین و بهترین نمونه توسعه یافته آن است که در ساختار برنامه ها و پروژه های طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار باعث می شود تا ارتباط با سرور سریع تر شده و عملکرد برنامه شما نیز به میزان زیادی بهینه سازی شود. با این حال JIT هنوز مشکلاتی را در جاوا ایجاد می کند که باعث شده تا پیشنهادات زیادی در این زمینه برسد. یک کامپایلر نیتیو در این زمینه می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند ولی آیا در آینده این اتفاق خواهد افتاد؟ این اتفاقی است که بسیاری از افراد امیدوار به آن هستند.

 

منبع : barnamenevisan.org

زبان برنامه نویسی معروف ++C (سی پلاس پلاس) یک زبان برنامه نویسی عمومی است که بیش از 40 سال است که برای برنامه نویسی بازی، مهندسی نرم افزار، ساختار داده، توسعه مرورگرها، سیستم عامل ها، اپلیکیشن ها، و موارد دیگر استفاده می شود.

این زبان توسط Bjarne Stroustrup در سال 1979 توسعه یافت، و از برنامه نویسی رویه ای (procedural)، شیء گرا (object-oriented) و برنامه نویسی تابعی (functional) پشتیبانی می کند،‌ و به عنوان توسعه زبان C ایجاد شده است (که هنوز به راحتی می‌تواند با آن ادغام شود). به همین دلیل سطح بالایی از کنترل بر منابع سیستم و حافظه را به برنامه نویسان می دهد و پایه میلیون ها خط کد و برنامه موجود است.

اما با وجود بسیاری از زبان‌های دیگر که از سال 1979 تا به امروز توسعه یافته اند، از جاوا گرفته تا سی شارپ، چرا زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس هنوز در حال استفاده است؟ و چرا برخی از توسعه دهندگان حتی آن را به زبان‌های جدیدتر، درخشان تر و محبوب تر ترجیح می دهند؟

در این مقاله ما برخی از این دلایل را بررسی می کنیم، و می گوییم چه چیزی ++C را همچنان به عنوان یک زبان امروزی مورد استفاده ساخته است، و چرا این ابزار یک زبان منحصر به فرد در جعبه ابزار هر توسعه‌ دهنده ای است.

6 دلیل اصلی که هنوز از سی پلاس پلاس استفاده می شود

1. تاریخچه  دارد

سی پلاس پلاس بیش از 40 سال است که وجود دارد، یعنی مطمئنا یک زبان قدیمی است. اما همچنان به این معناست که بیش از 40 سال است که وجود داشته است، و بیش از 40 سال یعنی توسعه دهندگان بیش از 40 سال است که صدها هزار ساعت را صرف ساختن کتابخانه‌ها برای استفاده از آن، تکمیل متدولوژی آن، توسعه موارد آزمایشی،‌ و اصلاح آن در ایجاد بهترین نسخه از خودش ساخته اند.

از دیدگاه توسعه دهنده، و از نظر علم کامپیوتر،‌ این بدان معناست که میلیون‌ها برنامه قبلا با سی پلاس پلاس نوشته شده اند، بنابراین حتی اگر چیز جدیدی با سی پلاس پلاس نوشته نشده باشد، باز هم جهت نگهداری آنچه که به صورت قدرتمند وجود داشته است نیازمند به آن است!

به همین دلیل سی پلاس پلاس به دلیل قدیمی بودن آن مهم است.

2. کارآمد است

بیاید واضح بگوییم: اگر سی پلاس پلاس کار نمی کرد، امروز وجود نداشت!

سی پلاس پلاس زبانی است که انتزاع کمی از معماری مورد استفاده کامپیوتر را ارائه می دهد و ساختار مشابه ساختار پردازنده را حفظ می کند.

به این ترتیب، عملکرد و حافظه آن کارآمد است، زیرا واسطه زیادی بین کدی که می نویسید و آنچه که کامپیوتر برای درک آن کد نیاز دارد، وجود ندارد.

این یعنی ++C به خوبی اجرا می‌شود و به طور موثر اجرا می شود. این مورد بخشی از دلیل استفاده از آن است، و اینکه چرا استفاده از آن در حال گسترش است و کم نمی شود.

3. همه کاره است

برخلاف برخی از زبان های برنامه نویسی، سی پلاس پلاس توانسته مفید، رایج و حیاتی بماند، زیرا با تغییر نیازها توانسته تکامل یابد. برخلاف سایر زبان‌ها، سی پلاس پلاس سازگار است، و به سرعت خود را با نیازهای برنامه نویس و نرم افزار سازگار کرده است.

علاوه بر این، سی پلاس پلاس همه منظوره است، زیرا به طور گسترده برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته که با اکثر زبان‌های دیگر موجود در بازار و برای بیشتر کاربردهای مبرم سازگاری بالایی دارد. می توانید از سی پلاس پلاس برای زیرساخت در سمت کلاینت یا برای ارتباطات بین پردازشی و شبکه و غیره استفاده کنید.

4. بازار کار خوبی دارد

با وجود کدهای بسیار زیادی که قبلا در سی پلاس پلاس نوشته شده است، جای تعجب نیست که مشاغل زیادی برای توسعه دهندگانی که در ++C مهارت دارند وجود دارد. شرکت‌های برتر از گوگل گرفته تا مایکروسافت اغلب به دنبال توسعه دهندگان سی پلاس پلاس هستند و آن‌ها را استخدام می‌ کنند.

چه قدیمی باشد چه نباشد، هنوز هم برای ساخت برنامه های اندروید، بازی های ویدیوی، واقعیت مجازی، و برنامه های قابل اعتماد فین‌تک (FinTech) محبوب است. به همین دلیل، میزبان یک بازار کار بسیار فعال می باشد و نباید توسط توسعه دهندگان و مدیران استخدامی که در حال ساخت تیم‌های قدرتمند هستند نادیده گرفته شود.

5. ستون اصلی سیستم عامل، مرورگر، کتابخانه ها، و موارد دیگر است

صرف نظر از چیزهایی که می‌ سازید، احتمالا آن را برای یک سیستم عامل می‌ سازید. این بدان معناست که باید با سی پلاس پلاس ادغام شود.

چرا؟ زیرا تقریبا تمام سیستم عامل های اصلی جهان با ++C ساخته شده اند، از جمله ویندوز، مک، لینوکس. بنابراین صرف نظر از کاربردهای زیاد سی پلاس پلاس، این استفاده درک آن را ضروری می سازد.

و این مورد در رابطه با تمام مرورگرهای وب بزرگ نیز صدق می‌ کند. موتورهای رندر آن‌ها با سی پلاس پلاس ساخته شده اند، زیرا سی پلاس پلاس سریع و ساده است، و ما می‌خواهیم مرورگرمان در سریع ترین زمان ممکن رندر شود (یادتان باشد کاربران افراد صبوری نیستند).

به همین دلیل (سرعت) بسیاری از کتابخانه ها نیز به سی پلاس پلاس وابسته هستند، از جمله برخی از پرکاربردترین کتابخانه های Machine Learning (مانند Tensorflow). اگر یک کتابخانه به محاسبات با کارایی بالا، شامل ضرب ماتریس‌های بزرگ برای train کردن Machine Learning نیاز داشته باشد، آنگاه سرعت بهینه ++C دارایی قابل توجهی خواهد بود.

6. جامعه بزرگی دارد

یکی دیگر از مزایای قابل توجه سن و بلوغ C++ این است که دارای جامعه بزرگی از کاربران است و این جامعه بزرگ کاربران، که در سراسر جهان و در هر گوشه از دنیای توسعه دهنده پراکنده شده اند، از سی پلاس پلاس و کسانی که با آن کدنویسی می کنند پشتیبانی می کنند، با انبوهی از پشتیبانی،‌ هم نقدی و هم اپن سورس. تعداد بی شماری از دوره های آنلاین، کتابخانه ها، بانک های منابع، و جوامع open source به صورت آنلاین برای ++C وجود دارند که بین رتبه های برتر پرکاربردترین ها در StackOverflow و GitHub است.

جمع بندی

در پایان، هر پروژه برنامه نویسی نیاز به تصمیم گیری جدی در مورد زبان مورد استفاده و چرایی استفاده از آن دارد. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سی پلاس پلاس بهترین زبان برای پروژه شما است، امری اتفاقی نیست. با در نظر گرفتن سرعت، قیمت و کیفیت تحویل، می بینید که به خوبی در مقابل رقبا ایستاده است. با این حال مهم است که چه چیزی می سازید و الویت های شما چیست.

اما این اشتباه بزرگی است اگر فقط به این دلیل که این زبان یک زیان جدید نیست، آن را کنار بگذارید و اگر دلایل بالا با شما همخوانی دارد و به نظر می رسد با نیازهای برنامه ای که در حال توسعه آن هستید مطابقت دارد، از شما می خواهیم که این زبان همه کاره، سریع، اساسی و کارآمد را در نظر بگیرید.

 

منبع : barnamenevisan.org

اصلا نتورک مارکتینگ چیست؟

 

خوب اول به یک تعریف غلط بپردازیم.
نتورک سازمانیست که شما واردش میشید ، تیم سازی میکنید ، سود میکنید یا ضرر میکنید ؛ برد میکنید یا وقت تلف میکنید و چیزهایی ازین دست. شاید تا حدی درست باشه اما بگم ابتدای تعریف و ابتدای کار ایرادی بزرگ وجود دارد.
سوال اینجاست نتورک آیا سازمان است ؟ ایراد اصلی در تعریف نتورک همینجاست. نتورک اصلا سازمان نیست. نتورک یک ابزار در اختیار یک سازمان است. پس از پایه این سوال که نتورک سودده است یا نه ؛ درست است یا غلط ایراد دارد. زیرا یک ابزار در اختیار سازمان وقتی مفید است که سازمان به خوبی آن را پیاده سازی کند. یا به عبارت بهتر سازمان از آن درست استفاده کند. اینکه یک نتورکر خود را عضو سازمان بداند حرف غلطی نیست. زیرا او در واقع عضو سازمانیست که نتورک را راه اندازی کرده اما اگر نتورک را بخواهیم سازمان در نظر بگیریم قطعا نتورک ما یک جای کارش میلنگد!
خوب حال فهمیدیم نتورک یک ابزار در اختیار سازمان است. اما با چه هدفی؟

خیلی ساده است. نتورک یک ابزار جهت معرفی بهتر محصول است. توجه کنید در اینجا اصلا قصد اصلی نتورک فروش نیست. مهمترین رسالت یک نتورک حرفه ای و درست معرفی درست و به جای محصول است. پس هدف یک نتورک درست مشخص شد. پس هرگاه دیدید که نتورکی از شما در بدو ورود خرید میخواهد بدانید آن نتورک حرفه ای نیست. اینکه بسیاری از نتورک ها میگویند در نتورک باید محصولات مصرفی باشد نه لوکس و چیز هایی شبیه به این میشود گفت در همین راستاست. کالا های لوکس نیازی به معرفی ندارند! نیازی به شناخت ندارند زیرا کاربردی در زندگی شما ندارند. همین که آن ها را میبینید کافیست! به قولی آن ها مشک هایی هستند که خود باید ببویند. اما کالا های مصرفی شما نیاز به تجربه مصرف دارید و اساس و هدف نتورک همینست. نتورک مارکتینگ هدفش اینست که مشتریان با هم ارتباط قوی تری برقرار کنند و در ضمن اشتراک گذاری تجربیاتشان رابطه عمیق تری با سازمان برقرار کنند.
خوب سوال بعدی اینست : هدف نتورک را چطور اندازه بگیریم ؟ در واقع از کجا بفهمیم یک نتورک مارکتینگ مشهور و معروف به هدفش رسیده است ؟
خیلی سادست ! همان چیزی که به اشتباه به عنوان هدف انتخاب شده را باید اندازه بگیریم. میزان فروش را! وقتی هدف یک نتورک مارکتینگ که معرفی بهتر محصولات است درست تعریف شده و درست رعایت میشود نتیجه چیزی جز فروش بیشتر نخواهد بود. در واقع اگر دیدید یک نتورک مارکتینگ فقط به فروش فکر میکند بدانید یک جای کار ایراد دارد. اگر دیدید که فکرش مشتریان یا همان نتورکر هاست اما نتیجش فروش بیشتر است بدانید این یک مورد درست و معقول است.
حال با این توضیح مختصری که دادیم فکر کنم بتوانیم به خوبی یک تعریف از نتورک مارکتینگ ارائه دهیم :
نتورک مارکتینگ ابزاریست در اختیار سازمان که با نزدیک کردن مشتریان به همدیگر و ایجاد رابطه بین آن ها به افزایش آگاهی مشتریان از محصولات میپردازد که در دراز مدت منجر به رشد و افزایش فروش سازمان میشود و همینطور رابطه عمیقتری بین مشتریان و سازمان ایجاد میکند.
حال خوب یا بد بودن این پدیده (همان نتورک مارکتینگ) بسته به این دارد که چگونه به این تعریف نگاه میکنید.

 

 

مارکت چیست ؟

 

بیایم به یک پرسش همین ابتدا پاسخ دهیم ، مارکت چیست؟ از نظر علمی و دقیق مارکت جاییست که یک تبادل بین دو نفر یا گروه انجام میشود. مارکتینگ هم علم شناخت مارکت است. در حال حاضر این تعریف جامع ترین و بی ایراد ترین تعریفیست که از مارکت و مارکتینگ وجود دارد. حال کمی درباره مارکت صحبت میکنیم تا پایه های بحثمان محکم شود. تمرکر مارکت روی تبادل است درواقع شما وقتی تجارت یا داد و ستد انجام داده اید که چیزی داده باشید و چیزی گرفته باشید (مثلا در یک شغل نتورک مارکتینگ شما زمان میگذارید ، انرژی میگذارید و تا مدتی زیاد فقط و فقط و فقط ! علم و تجربه و آگاهی بدست می آورید. پس شما داد و ستد در مارکت انجام داده اید و یک نکته انحرافی ! اگر وارد نتورک مارکتینگ شدید ولی در مقابل زمانتان چیزی نگرفتید – که منظور هم پول ، هم تجربه و هم شخصیت و … است – سریعا کار را ترک کنید زیرا شما مناسب برای اینکار نیستید یا لا اقل هنوز نیستید.) . مورد دیگر در محصول مورد داد و ستد است. در این زمینه شاید بشود گفت بحث کاملا روشن است هر چیزی که میدهید یا میگیرید محصول شماست. و مورد دیگر دو گروه است که به آن ها معمولا خریدار و فروشنده میگوییم.
حال که مارکت را شناختیم باید به انواع مارکت بپردازیم : نوع اول که بسیار عادیست مارکت محصول محور یا همان product-based است. در این بازار ها مشتری وارد مغازه ، شرکت یا محل کار شما میشود از شما کالا یا خدمت را دریافت میکند ، پول میدهد و میرود. به همین سادگی و به همین قدمت! اما در دنیای امروز شیوه معاملات عوض شده است. نوع دوم مارکت مطرح شده است : مشتری محور یا همان costumer-based است. در این نوع بازار مشتری وارد فروشگاه نمیشود حتی گاهی اوقات فروشگاه را برای او میبریم یا به طور معمول ما مشتری را وارد مارکت میکنیم بدین ترتیب سعی میکنیم تا بفهمیم مشتری چه چیزی میخواهد و ما آن را به او بدهیم. کار ما تنها فروختن محصول نیست. راضی کردن و ایجاد حس وفاداری در مشتری هم هست. مثال زیر شاید یکی از بهترین مثال در زمینه مارکت ها مشتری محور باشد :
یک پسر تگزاسی برای پیدا کردن کار از خانه به راه افتاده و به یکی از این فروشگاهای بزرگ که همه چیز می فروشند (Everything under a roof) در ایالت کالیفرنیا می رود .
مدیر فروشگاه به او می گوید :
یک روز فرصت داری تا به طور آزمایشی کار کرده و در پایان روز با توجه به نتیجه کار در مورد استخدام تو تصمیم می گیریم.
در پایان اولین روز کاری مدیر به سراغ پسر رفت و از او پرسید که چند مشتری داشته است ؟
پسر پاسخ داد که یک مشتری .
مدیر با تعجب گفت: تنها یک مشتری …؟! بی تجربه ترین متقاضیان در اینجا حدقل 10 تا 20 فروش در روز دارند .
حالا مبلغ فروشت چقدر بوده است ؟
پسر گفت: 134,999.50 دلار ….
مدیر تقریبا فریاد کشید : 134,999.50 دلار …..؟!
مگه چی فروختی ؟
پسر گفت : اول یک قلاب ماهیگیری کوچک فروختم، بعد یک قلاب ماهیگیری بزرگ، بعد یک چوب ماهیگیری گرافیت به همراه یک چرخ ماهیگیری 4 بلبرینگه. یعد پرسیدم کجا میرید ماهیگیری؟ گفت : خلیج پشتی .
من هم گفتم : پس به قایق هم احتیاج دارید و یک قایق توربوی دو موتوره به او فروختم .
بعد پرسیدم: ماشین تان چیست و آیا میتواند این قایق را بکشد؟ که گفت هوندا سیویک .
پس منهم یک بلیزر 4WD  به او پیشنهاد دادم که او هم خرید .
مدیر با تعجب پرسید : او آمده بود که یک قلاب ماهیگیری بخرد و تو به او قایق و بلیزر فروختی ؟
پسر به آرامی گفت :
نه ، او آمده بود یک بسته قرص سردرد بخرد که من گفتم : بیا برای آخر هفته ات یک برنامه ماهیگیری ترتیب بدهیم شاید سردردت بهتر شد …!

 

 

نتورک مارکتینگ در بازار امروز

 

وقتی از مارکت حرف زدیم و گفتیم چگونه است ممکن است یک سوء تفاهم ایجاد شود و آن اینست که بازار جدید به مصرف گرایی تشویق میکند. در واقع باید بگوییم اینچنین نیست مارکت جدید اتفاقا به شناختن اصل نیاز می پردازد. اینکه واقعا نیاز شما چیست. پس نه تنها به مصرف گرایی نمی انجامد بلکه میخواهد تشویق کند که شما درست مصرف کنید. البته نمیتوان نادیده گرفت که بعضی ها سودجویی میکنند. اما ببینیم نتورک با مصرف در دنیای امروز چه کاری دارد و ادامه بحث را با هم خواهیم داشت.
نتورک به بازار مصرف کاری ندارد. یک نتورک خوب و مطمئن شروع به فروش وسائل و موادی میکند که شما مصرف کننده آن هستید اما با نام , برند , قیمت و کیفیتی متفاوت – که کیفیت میتواند بهتر یا بدتر باشد – پس اولا شما مواد جدیدی در نتورک مارکتینگ نباید مصرف کنید و همینطور بفروشید. در نتورک مارکتینگ هدف اینست که شما موادی که مورد نیاز شماست را بهتر بشناسید، بدانید چه محصولات جدیدی وارد بازار شده است و بهتر است شما از آن ها مطلع شوید. در ضمن پیش تر هم گفته شد هدف اینست که شما تجربیات دیگران را بهتر درک کنید و در خرید راحت تر باشید. توجه کنید که نتورک مارکتینگ در بازار مشتری محور مطرح میشود و اصلا در بازار های محصول محور جایی برای ظهور ندارد. پس باید در نظر داشت که محصول اصل نیست. مشتری اصل و پایه کار است. این یک بازی برد برد است هم برای تولید کننده و هم برای مشتریان که الان دیگر نتورکر شده اند. آن ها قطعا باید راضی باشند وگرنه نه فروش انجام میشود و نه تجربه ها به درستی انتقال پیدا میکنند.
پس کمی درباره بازار مصرف و مصرف گرایی صحبت کردیم. اما مورد دیگر اینست روش توزیع در مارکت جدید چیست و چگونه است. بگذارید یک مطلب علمی را اول بیان کنیم. در بازار مشتری محور توزیع چهار رکن دارد:
1. کانال توزیع : کانال توزیع روشیست که محصول دست مشتری میرسد ؛ پیک موتوری ، سایت اینترنتی ، فروشگاه و مغازه از نمونه های کانال توزیع اند.
2. طرفین توزیع : فروشنده و خریدار همان طرفین توزیع هستند.
3. محصول توزیع : این هم ساده است. همان محصول یا کالا در بازار را محصول توزیع میدانیم.
4. علت توزیع : علت توزیع کمی پیچیده تر از قبلی هاست. اینکه شما خودتان میبینید نان ندارید و به نانوایی میروید یک دلیل برای توزیع نان است. اینکه شما میروید فروشگاه و برای غذا رب تهیه میکنید یک علت است. اما علت های دیگری هم دارید. اینکه شما تن دوستتان لباسی را میبینید و خوشتان می آید و آن را میخرید یک علت دیگر است. نتورک مارکتینگ بر این نوع علل یعنی آشنایی از طریق تجربه دیگران تاکید دارد. در بازار مشتری محور تاکید بر آن چیزیست که مشتری حس میکند. مشتری آن را نیاز دارد. نتورک مارکتینگ هم همینطور است؛ بر احساس و همکلامی شما از سایر مصرف کنندگان دارد. توجه کرده اید یا نه امروزه همه ی سازمان ها ، فروشگاه ها و … در حال ساختن شبکه های اجتماعی هستند تا از طریق social marketing که ما آن را بازاریابی اجتماعی میدانیم به مشتریانشان نزدیک شوند تا بیشتر بتوانند ارتباط بین خود و مشتریان و همچنین بین مشتریان و مشتریان ایجاد کنند. یک سوال اینکه در اینستاگرام کوکا کولا برای محصولاتش مسابقه لایک میگذارد آیا چیزی جز اشتراک گذاری حس و تجربه مشتریان است؟
با توجه به آن چه که گفته شد ، نتورک حتی شیوه توزیع جدیدی ندارد. نتورک بر طبق همان شیوه توزیع سابق کار میکند. بدین ترتیب نتورک مارکتینگ را میتوان یکی از محصولاتی نامید که در دنیای امروز و بر پایه ی بازار مشتری محور شکل گرفته است.

 

 

چگونه امسال را به بهترین سال برای خود تبدیل کنیم ؟

 

درست است که عنوان مقاله برای سال بهتر است اما ما به شما میگوییم که در هر بازه زمانی این روش قابل انجام است. مثلا میتوانید بجای یک سال برای ماه پیش روی خود اینگونه برنامه ریزی کنید !
خوب حاضرید ؟ پس خوب دقت کنید.

همه چیز بستگی به شروع شما دارد نه فقط قدم اول بلکه کمی بیشتر . من به شما میگویم چهار قدم اول. چهار قدم اول را میتوان معادل یک چهارم کل زمان در نظر گرفت. این بازه زمانی درست همان بازه ایست که انگیزه شما کامل است و ذهن شما دنبال نتیجه میگردد پس انقدر خوب عمل کنید که ذهنتان را نا امید نکنید .
اما پیش از شروع یک نکته خیلی مهم را بگوییم.
تمرکز کنید ،‌ فعال باشید حتی وقتی دیگران تعطیلند !
روزهای تعطیلی  برای شما به معنی بیکاری نیست . شما تعطیلید ، استراحت میکنید ، تفریح میکنید و کارهای عقب مانده خود را انجام میدهید. حتی ممکن است جلسات کاری خود را در آن ها قرار دهید و چیزهایی ازین قبیل. پس تمام سعیتان را بکنید که آخر هفته های شما و روزهای تعطیل دیگر روزهایی باشند برای ساخت هفته ای با انرژی تر. پس انرژی خود را نیز با برنامه بهبود ببخشید.
اما یک نکته مهم را توجه کنید تا جایی که میتوانید از تعطیلات خود درست استفاده کنید. تعطیلات زمانی برای مسافرت خانوادگی ، سینما یا تئاتر رفتن ، خرید هفتگی یا مهمانی و چیز هایی ازین قبیل است. پس ماهیت آن ها را سعی نکنید عوض کنید بگذارید تعطیلات همینطور بمانند . این برای شما بهتر است.
این یک نکته بسیار مهم است که بسیاری از افراد در اجرای برنامه پیشرفت خود به مشکل خورده اند.
خوب حال میپردازیم به هفت گامی که باید در این هفته بردارید :
۱. سعی کنید بیهوده نباشید . همیشه چیزی تولید کنید. علم آفرینی کنید ، روی دیگران تاثیر مثبت بگذارید و همیشه چیزی یاد بگیرید. اگر هم محصولی را همیشه تولید میکنید بسیار عالیست ! بیشتر ادامه دهید.
۲. تماس ها ، ملاقات ها و پیغام های خود را مدیریت کنید. بی رویه صحبت نکنید ، اندازه داشته باشید. بسیاری از زمان هایی که افراد تلف میکنند سر مدت زمان زیاد چت کردن(در وایبر ، تلگرام ، واتساپ اینستاگرام و …) است . ارتباط چیز خوبیست اما برای برنامه و زمان داشته باشید. وگرنه خود را خسته میکنید.
۳. برای روز های خود لیست هدف داشته باشید. داشتن یک لیست هدف SMART کلی بسیار موثر است (در پست های بعد حتما در این مورد حرف میزنیم) اما اینجا منظورمان چیز دیگریست. روزهای هفته برای هر فردی میتواند یک معنی داشته باشد. توجه نکنید که برای خیلی ها بی معنیست اما به آن هایی توجه کنید که معنا دارد. مثلا روز جهانی بدون اتوموبیل را انتخاب کنید و با دوچرخه همراه دوچرخه سواران بشوید با آن ها ارتباط برقرار کنید و دوست جدیدی پیدا کنید.
۴. همراه با تیم خود بدانید و یاد بگیرید. از امشب یک قرار بگذارید ، پیش از خواب یک ربع کتاب بخوانید ، اخبار اقتصادی را از روزنامه دنبال کنید. وارد کتابخانه محله خود شوید و به عضویت کتابخانه درآیید . هیچ چیز بیشتر از کتاب مجانی لذتبخش نیست. در سایت های آموزش ویدیویی و متنی عضو شوید از آن ها استفاده کنید (کانال های یوتیوب زیادی هستند که رایگان هر چیزی را به شما آموزش میدهند.) در ضمن موثر باشید با هم تیمی های خود اطلاعاتتان را به اشتراک بگذارید. (مثلا همین وبلاگ را به دوستان خود پیشنهاد دهید :))))‌ )
۵. برای آینده دانه بکارید. بسیاری از اتفاقاتی که امروز می افتند برای ما بی معنیند اما در آینده معنای بیسار خوب و زیبایی میگیرند. اگر وارد کلاسی شدید که همه افراد غریبه بودند سعی کنید دوست پیدا کنید. هر اتفاقی امروز  برای شما می افتد مثل یک نقطه است روی یک صفحه وقتی نقاط زیادی را درست کردید در آینده میتوانید نقاط را به هم وصل کنید و از شکلی که آفریدید لذت ببرید. هر اتفاقی میتواند یک نقطه در صفحه شما باشند.
۶. هر هفته با یک سلاح جدید وارد شوید. رویکرد های متفاوت از ذهنی باز بر می آید اول ذهنتان را باز کنید و خوب ببینید. بعد با رویکردی مناسب در هر هفته به کارتان بپردازید. حتما میتوانید کارهای مفیدی را انجام دهید که پیش از آن هرگز فکرش را هم نمیکردید.
۷. خیال پردازی نکنید ، به جای آن تمرکز کنید به آینده. ذهنتان را کنترل کنید و تمام حواستان را به آینده ندهید کمی هم انرژی برای تمرکز کردن بگذارید پرواز خیال بسیار میتواند بلند باشد . شما باید مراقبش باشید. البته آن را زندانی هم نکنید هر از چند گاهی فرصتی برای رویاپردازی به خود بدهید.
در نهایت بدانید که یک سیاه چاله ۴ هفته ای برای شما وجود دارد . این چهار هفته برای انجام این کار ها بسیار سخت میگذرد اما ایمان داشته باشید به همه آنچیزی که در آینده انتظار شما را میکشند. بدانید ابتدای هفته ۵ ام از انجام هر مرحله از مراحل بالا لذت میبرید و از پیشرفت خود شگفت زده میشوید.

 

 

معرفی کتاب “رشد نتورک مارکتینگ شما با کمک شبکه های اجتماعی”

 

امروزه تعداد بیشتر و بیشتری از مردم از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند . از آن ها تاثیر میگیرند و بر دیگران تاثیر میگذارند. یک نگاه کلی به فیسبوک ، لینکدین ، اینستاگرام و … کنید. چه میبینید ؟ میلیون ها پستی که در هر روز گذاشته میشود و میلیون ها نفر آن ها را میبینند و میپسندند و … . آیا باید قدرت این شبک ها را برای رشد شبکه خود نادیده بگیرید ؟ من که به شما میگویم خیر. توجه کنید که بی گذار نباید به آب زد. هرچقدر شبکه های اجتماعی مفید هستند به همان اندازه اگر درست از آن ها استفاده نکنید میتوانند باعث تخریب شما باشند.
در این کتاب به شما روش ها و شیوه هایی که میتوانید در شبکه های اجتماعی مطالب مفید خود را به گوش دیگران برسانید را آموزش میدهد و استراتژی شما را در این دنیای بیکران نشان میدهد.
نتورک مارکتینگ برای کیست؟

خوب حال باید به این سوال پاسخ دهیم نتورک مارکتینگ به درد چه کسی میخورد. پیش از آنکه به این سوال پاسخ دهیم نگرش های متفاوت را ببیان میکنیم.
نگرش اول : نگرشی کاملا منقی . نتورک مارکتینگ به درد کسانی میخورد که ورشکسته شده اند، از کار اخراج شده اند و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند، کسانی که به راحتی خودشان را گول میزنند و روی لبه ی مرگ و زندگی اند.
پاسخ ما: خوب بدیهیست که میگوییم این نگرش غلط است اما چرا؟ پاسخ در واپسگراییست. در اینکه کسانی که دیگر امیدی به زندگی ندارند و از روی ناچاری به این سیستم روی آورده اند چگونه توانسته اند موفق شوند ؟ نمیگوییم همه موفق شده اند. اما باور کنید بعضی ها موفق شده اند. پس اگر این افراد ضعیف موفق شده اند قدرت مندان باید با سر سمت این سیستم حجوم آورند ! که این آیا با اصل فرض ما در تناقض نیست؟ خوب هست.
نگرش دوم : نگرشی بیش از حد مثبت. نتورک مارکتینگ به درد کسانی میخورد که بسیار می اندیشند ؛ کسانی که قدرتمندند و از نظر ذهنی یک سر و گردن از دیگران بالاترند. این سیستم برای کسانیست که زندگی را جور دیگر میبینند و موفقیت را زندگی میکنند . آن ها در کارشان لذت میبرند و کار برایشان تفریح است. آن ها همان هایی هستند که یک روزه ره صد ساله را میتوانند بروند.
اما این تفکر بسیار غلط است. ما تعداد زیادی نتورکر داریم که همه میدانند این تفکر درست نیست. مگر میشود این همه یک کشور آدم استثنایی و رویایی داشته باشد؟ واقعا لذت بخش است اگر همه اینگونه باشند اما صادق باشیم نیستند. پس این تفکر هم ما رد میکنیم.
اما واقعا نتورک برای کیست؟ برای همه ؟ خیر باز هم نه . معلوم است که همه نباید نتورکر شوند. بعضی ها برای کار های دیگر مناسب ترند. شاید بسیاری از نتورکر ها همین وضعیت را داشته باشند. یعنی نتورکر هستند شاید درآمد خوبی هم داشته باشند اما استعداد های آن ها در سیستم های دیگری است.
حال پاسخ خودمان را میدهیم. انسان ها برای موفقیت به دو عامل نیاز دارند . ظرف فکری مناسب و ابزار عملی مناسب. ظرف فکری را میتوانیم مجموعه ای بدانیم از : خود شناسی ، اعتماد به نفس ، برنامه داشتن ، مطالعه داشتن و ویژگی هایی ازین دست . ابزار مناسب هم میشود : دانش ، تفکر ، سرمایه لازم! ، جوهره ی تلاش و چیزهایی دیگر باز هم ازین دست. اما آیا کسی مادرزاد این ویژگی هارا دارند؟ البته که نه. پس چی ؟ نتورکی مناسب و خوب است که به شما این آموزش ها را بدهد . به شما خود شناسی بدهد. شما را فردی مطالعه گر بار بیاورد. شما را در زندگی آماده کند. پس حال کمی نزدیک تر شده ایم. نتورک به درد چه کسی میخورد؟
نتورک برای کسیست که آماده است تا یادگیری کند ، به دیگران بیاموزد و از آموزه هایش در زندگی شخصی و اجتماعیش استفاده کند. اگر در مقابل آموزش مقاومت میکنید ، اهل منطق و استدلال نیستید شاید بهتر است دنبال راهی دیگر برای زندگی باشید.

 

 

نتورک چگونه کاریست ؟

 

خوب شما در روز زمانتان را چگونه مصرف میکنید ؟ بیایید یک کار ساده کنیم. بیاییم به مدت یک هفته تمام کارهایی که در طول روز انجام میدهیم بلافاصله در یک دفترچه با ساعت دقیق بنویسیم. همان لحظه و کار را به شب و بعدا موکول نکنیم. مثلا توی موبایلمان بلافاصله که از استخر بیرون آمدیم بنویسیم که 3 ساعت از ساعت 15 تا 18 استخر بوده ام. در پایان هفته این را کنترل کنیم و ببینیم که چقدر از زمان هایمان را نمیدانیم چه کرده ایم؟ درس خواندن و کار کردن ، کتاب خواند و مطالعه کردن ، با دوستان گپ زدن  ، تفریح کردن ، فیلم دیدن ، غذا خوردن و حمام کردن ، خوابیدن هر چه قدر که باشد کارهای مفید و ضروری ماست.  اما بحث من زمان هاییست که نمیدانیم چه کرده ایم. بیخودی به صفحه مونیتور زل زده ایم. بدون برنامه و بی مقدمه پست های اینستاگرام را بالا و پایین کرده ایم. خوب که چه ؟ هیچی! مطلقا هیچی. این زمان های پرت و بلا استفاده را جمع کنیم. هر چقدر شد همان قدر زمان نتورک است! اگر دو ساعت در روز است نتورک برای شما کاریست که روزانه دو ساعت باید وقت برایش بگذارید. اگر اصلا ازین زمان ها ندارید به شما تبریک میگوییم از همه چندین گام جلوترید و راست میگویید اصلا وقت نتورک و نتورکر شدن را ندارید . به زودی منتظر شنیدن موفقیت های شما هستیم. اما اگر این زمان های شما زیاد است به شما داشتن این شغل را پیشنهاد میکنم.
پس نتورک نه لزوما پاره وقت است و نه لزوما تمام وقت. نتورک آزاد است. شما میتوانید هر چقدر خواستید زمان بگذارید. اما توجه کنید بی رویه زمان نگذارید آنوقت از زندگیتان زده اید. من به شما پیشنهاد میکنم از زندگیتان کم نکنید. از بیکاریتان کم کنید. این همان چیزیست که رمز موفقیت شما میشود. اگر فکر میکنید زمان خالی ندارید اصلا من به شما میگویم طبق تحقیقات اغلب مردم بالای 40 درصد از زمان هایشان را نمیدانند چه کرده اند. به همین سادگی !
اگر قبول دارید زمان های پرت و بیهوده شما زیاد است ، شاید فردا دیر باشد امروز اقدام کنید.
البته نا گفته نماند که یکی از بهترین کار های پاره وقت در دنیا ! و ایران همین نتورک مارکتینگ است.

 

 

نتورک مارکتینگ به عنوان علم

 

سالها پیش شرکت ها با اهداف مختلف به وجود آمدند بعضی شرکت ها شرکت های پخش کننده بودند. بعضیه ها شرکت های تولید کننده بودند . برخی فروشنده بودند ؛ بعضی شرکت ها مشاور بودند و اکوسیستم یا چرخه ی فروش با همه ی این ها کامل میشد. مثلا تولید کننده ی لپتاپ وجود داشت ، شرکتی مسئول حمل و نقل و توضیع آن ها بود. یک شرکت دیگر فروشنده بود. شرکتی مسئولیت گارانتی را بر عهده میگرفت و … . بدین ترتیب خریدار لپ تاپ بجای آنکه با یک شرکت روبرو باشد با شرکت های مختلفی روبرو میشد . شاید در ظاهر مشکلی وجود نداشته باشد اما وقتی مشکلی در نقاط مرزی بوجود بیاید فشار روی مشتری زیاد میشود. مثلا لپ تاپی که ایراد دارد به یک مشتری رسیده است. متوجه میشویم که وقتی لپ تاپ در مسیر انتقال بوده ضربه خورده است. حال مشکل این لپ تاپ را شرکت سازنده باید رفع کند ؟ یا اینکه مربوط به توضیع کننده است ؟ یا مربوط به شرکت پشتیبانی ؟ خوب میبینیم که فشار سمت مشتری زیاد بود. در این دوره مشتری ها ترجیه میدادند با شرکتی کار کنند یا به عبارتی از شرکتی خرید کنند که واسطه های فروششان کم است. کم کم این فکر در ما بوجود می آید که چرا همه ی این ها را یک شرکت انجام ندهد ؟

این ایده ی اصلی فروش مستقیم است. فروشی که در آن فقط یک شرکت وجود دارد. خود شرکت میسازد ، پخش میکند ، میفروشد و مشاوره میدهد و پشتیبانی میکند. حداقل دیگر نقطه مرزی وجود ندارد و مشتری از این بابت خیالش راحت است که تنها با یک شرکت روبرو شود. مشکل دیگری نیز اما وجود دارد.
مشکل دیگر اینست که چگونه بفروشیم ؟ مشتری از کجا پیدا کنیم بی آنکه اندازه شرکت بی رویه بزرگ شود ؟ در اینجاست که ایده کم خرج و سودده نتورک مارکتینگ بوجود می آید. پس پیش از هر چیزی ما باید نتورک مارکتینگ را یک شاخه از فروش مستقیم که خود شاخه ای از فروش در علم کلی مارکتینگ است بدانیم. بدین ترتیب وقتی نتورک مارکتینگ یک علم باشد بسیاری از سوالات حل میشود.
سوال اول خوبست یا بد ؟ هر دو مگر انرژی هسته ای هم خوب نیست هم بد ؟

 

 

درباره بازاریابی شبکه ای چه باید بدانیم؟

 

خوب حال به این سوالات میپردازیم :
۱. آیا کسی که شما را دعوت کرده (یا کسی که لیدر شماست) به درستکاری و امانت داری معروف است ؟ یا حاضرید امانتی را به او بسپارید ؟
۲. شما با تیمی روبرو میشوید که رسالتی خاص را دنبال میکند (اعم از پیشرفت شخصیتی ، افزایش دانش و مطالعه و در کنار آن به سود رسیدن و کسب درآمد اصولی) یا اینکه تنها بر سود دهی نجومی تاکید دارد ؟
۳. چیزی از فلسفه کلی شرکت میدانید ؟ آیا این فلسفه با شما مطابقت دارد ؟ ( فلسفه شرکت افزایش آگاهی مردم از محصولات و بهتر شدن حق انتخاب آنهاست یا صرفا ترقیب مردم به مشتری شدن ؟)
۴. آیا برای فروش محصولات این شرکت بازاری وجود دارد؟ یا اینکه شما باید بازار سازی کنید ؟ (مثلا شرکت شما پفک نمکی میفروشد که در مغازه ها هم وجود دارد اما اگر واشر سر سلندر فروش بود چه ؟ )
۵. آیا برنامه ریزی آموزشی برای شما وجود دارد ؟ یا اینکه باید تنها با تکیه بر تجربه چیز هایی یاد بگیرید ؟ برای آموزش شما مجبور به خواندن کتاب هستید یا اینکه تنها به یک جزوه اکتفا میشود ؟
این پنج سوال اساسی هستند که پیشتر بیان نشد . وگرنه سوالاتی که انقدر اساسی هستند مثل مصرفی بودن یا نبودن کالا ، قیمت واقعی داشتن یا نداشتن کالا ها را پیشتر در پست های قبلی ما مطرح کردیم.

 

برگرفته شده از ynetwork.blog.ir

Layer 1